SPOR MAGAZİN
Giriş Tarihi : 28-02-2023 10:54

Futboldan sanata bizden biri Halilagic

HİBYA - Sırp Sead Halilagic Dost. Türk seyircisi onu ilk kez 1997 yılında transfer olduğu İstanbulspor'da tanıdı. Uzun saçları, güçlü fiziğiyle tüm futbol severlerin ilgisini ve dikkatini çekti.

Futboldan sanata bizden biri Halilagic


FATMA ELİF BEYHAN 


İstanbulspor'daki başarılı oyunu, onu 1999 yılında Beşiktaş'a götürdü. 2002 yılına kadar ''Kara Kartal'' için ter döken Halilagic'in Türkiye'deki son durağı ise Adanaspor oldu.

Futbolcu ve teknik direktör kimliğinin yanında sanata da yoğun ilgi duyan, şiir kitapları yayımlanan, resim ve müzikle uğraşan, ''Odbrojavanje'' adlı filmi yöneterek sinemayla ilgilenen Halilagic Dost'un diğer bir tutkusu da fotoğrafçılık oldu.

Sık sık Türkiye'ye gelen Sead Halilagic Dost, futbolu, yaşanmışlıkları, sanatı ve uğraşlarını HİBYA'ya anlattı.

Halilagic, ''seri'' şeklinde okuyucularımıza sunacağımız röportajın üçüncü bölümünde, Türkiye’de oynadığı dönemde bir savuma oyuncusu olarak onu en çok çevik ve hızlı oyuncuların sıkıntı yarattığını ifade etti.

Uzun boylu bir stoper olduğu için daha çok kendisi gibi çevik ve çabuk olan oyuncuların sıkıntı yarattığını onlardan bir tanesinin de İstanbulspor’da oynarken Beşiktaş’ta oynayan Amokachi olduğunu söyledi. Farklı profillerdeki forvetlerden sıkıntı yaşamadığını, hava toplardı bayağı etkili olduğu için uzun boylu olan oyuncuların değil kısa ve çevik olanlar tarafından bocaladığını belirtti.

Beşiktaş serüveni ve ardından Beşiktaş’taki oyununuzu değerlendiren Halilagic, takım antrenörünü olan Feldkamp’ın rahatsızlığından dolayı ayrıldığı onun da yardımcısı olan Peter Briegel’in stoper oyuncusu eksik olduğu için kendilerini uygun görüp aldıklarını söyledi. Halilagic, “Milli takımların oynadığı Lig molasında bizde İstanbulspor ile Antalya’da 4 günlük kampa gittik. Gazetelerde Halilagic Beşiktaş’ta diye haberler çıkıyormuş ama benim haberim yok. Ziya hocamız da gördüğünde beni çağırıp sordu. Benim de haberim yok İstanbul’a döndükten sonra bakarım dedim. O dönemde benim transferimle Saffet Sancaklı ilgileniyordu, onunla konuştuğumda, seninle ilgileniyorlar, oynar mısın dedi. Pazartesi günü bunu konuşuyorduk ben çarşamba günü sözleşmeyi imzaladım, antrenmana çıktım cumartesi günü Trabzon maçına çıktım.” diye konuştu.

Psikolojik olarak hazır olduğunu ve antrenmanlara çıktığını söyleyen Halilagic, Beşiktaş formasıyla maçlarda yüksek notlar almaya başladığını ve oyun içerisindeki performansını devam ettirdiğini ve iyi maçlar çıkarttığını söyledi.

Halilagic, herkesin hayatında yer edinen Beşiktaş- Galatasaray maçında geri pas attığında kaleci Fevzi’ni pası tutamayıp gol olduğu olayının ise şu sözlerle anlattı:

“Beşiktaş’ta oynarken Şampiyonlar liginde falan da oynadık ama herkesin bahsettiği bir gol akıllarda kaldı. Galatasaray’la oynanan maçta bir şanssızlık oldu geri pas verdim kalecimiz Fevzi kaçırdı topu gol oldu. Önemli maçtı oldu o yüzden belki insanların akıllarında kaldı. O maç iyi gidiyorduk 1-0 öndeydik. 82. dakikada kendi kalemize gol oldu. O anda herkes şokta seyirciler şokta herkes şokta öyle iz kalmış benim için de herkes için de.”

Hala bazı insanların negatif şekilde yazdıklarını söyleyen Halilagic şunları kaydetti:

“Mesela hayatımızı mahvettin gibi yazılar yazılıyordu. Negatif enerji bir insanı tamamen düşük noktaya getirebilir. Ben belki onun farkında olmadan orada yaşadığım için 2,3 ay sonra hastalandım yani bağışıklık sisteminin bayağı çöktü. Yansıması ise eklem yerlerimde iltihaplar, kaslarda gerginlikler falan oldu. Kulüp yardım etmeye için Fransa’ya gönderdi. Fransa’da sintigrafi çekildiğimde bütün eklem yerlerimde enfeksiyonlar oluşmuş. Doktorlar ameliyat olmam gerektiğini söyledi ama ben olmak istemedim bahsedilen bir şey bana mantıklı gelmedi. Dayım onkoloji uzmanı olduğu için aradım durumu anlattım, bana hemen yanına gelmem gerektiğini söyledi. Orada 8,9 gün civarında bir iğne tedavisi gördüm. O iğnelerden sonra iyileşmeye başladım. O dönemde zaten Beşiktaş’la iletişim koptu."

2,3 ay sonra antrenmanlara katılmaya başladığını daha sonra ise Adanaspor’da transfer olarak orada oynamaya başladığını söyleyen Halilagic, spor kariyerini ise bir sene daha uzattıktan sonra son verdiğini belirtti.

AdminAdmin